X
Search results for:
No result found! Try with different keywords!
Users
Organizers
Events

2016 elephant talk indie music awards ( Friday December 23rd) at the boneyard

2016 elephant talk indie music awards ( Friday December 23rd) at the boneyard


the 7th annual elephant talk indie music awards will once again take place at the boneyard bar & grilll in atlantic city during christmas break, December 23rd.

we mainly support originality and creativity in our local scene and love to recognize our favorites every year
its just for fun, but we also try to get it right :)


WINNERS-

MALE VOCALIST-
(LOCAL)-
Overall winner-
Tom Consalo-good look, sigourney

Top vocalist winners-
Cj Blake-tie goes to the runner
Brannon swiegert-James cutlass & the wisterias



NON-LOCAL)-
Overall winner-
Rob Lindgren-revolution, I love you*

Top vocalist winners-
Steven Bupp-sex with rollercoasters
Rob Tomlinson-post war dream


*******************************************************************************

FEMALE VOCALIST-
(LOCAL)-
Overall winner-
Cait Darcy-like minded *

Top Female vocalist winners-
nancy malcun

Christine Dixon-twin coves




(NON-LOCAL)-
Overall winner-
aster phoenyx-autumn city *

Top female vocalist winners-
domino del sol-pool of thorns
GAETANA BROWN-LITTLE WAR TWINS




*********************************************************************************


GUITAR-
(LOCAL)
Overall winner-
Sean Gallagher-another vendetta

Top guitarists-
Andrew weber-Brock landers*
Mike young-meatplow


(NON-LOCAL)
Overall winner-
Shawn touhill -bosom band

Top guitarists-
chris capitanio-in the presence of wolves *
Max Aronow-Deuteronomy



**************************************************************************

BASS-
(LOCAL)-
Overall winner-
Tom Harris-sea daughter *

Top bass winners-
matthew whittle-stonehaven
Pete bareixca-pines


(NON-LOCAL)-
Overall winner-
nathan carr-whealy-the famous and fallen

Top bass winners

Vini stamato-in the presence of wolves
Mark Hartmann -randy haze trio




************************************************************************************
DRUMS-
(LOCAL)-
Overall winner-
MAISON GUIDRY-TYLER SARFERY/SOLO*

Top drummer winners-
Mike Crossan-Sensamotion
Tom Parker-good look, sigourney


(NON-LOCAL)-
Overall winner-
MASON INGLING-IN THE PRESENCE OF WOLVES*

Top drummer winners-
Nick Santangelo-STONEHAVEN/radio destructor
Tyler morales-surrender the night

*****************************************************************
percussion-(winner)-
AMANDA KELLY-AUTUMN CITY*

*************************************************************************************************

KEYS-(winners)-
(LOCAL)-
Doug neder-good look, Sigourney

(NON-LOCAL)-
Ricky Hess-the Hess brothers *


**************************************************************************************************

TOP TEEN MUSICIAN-(winners)
(LOCAL)-
Matt whittle -STONEHAVEN *

(NON-LOCAL)-
Jack Reres-shattered skin


**************************************************************************************************
top teen band-
(Local)-
The skins42

(Non-local)-
The Hess brothers


******************************************************************************************************
MUSICIAN OF THE YEAR-
(LOCAL)-
SHANDI REEDER-SEA DAUGHTER*
Overall ^

Top musicians
Alex Siniari-argo
Brannon swiegart-James cutlass & the wisterias

NON-LOCAL)-
Daniel ouellette-Daniel ouellette & the shobijin*
Overall ^

Top musicians
Bobby mahoney -bobby Mahoney and the seventh son
Vessna Scheff


***************************************************************************************************
ELEPHANT TALK community award (bands) (winners)
(LOCAL)-
Good look, sigourney *

(NON-LOCAL)-
DANIELLE &JENNIFER*


***************************************************************************************************
elephant talk community award (musician)-(winners)-
local-
STEVE VOGT-QUASIMODOS BRIDE*

(non-local)
ROY AVERY*

***************************************************************************************************
ELEPHANT TALK PERSON(S) OF THE YEAR-(winner)-
/elephants for autism
Randy hunter *


**********************************************************************************************
strings-
local-
(Winner)-
Ruth acufff-harp*(non local)
&
Barry Aishton (local)


Brass-(winner)-
Jeovani Ortiz -the division (sax)
**********************************************

SINGER/SONGWRITER-
(LOCAL)-(winner)-
CHRISSY RUBCICH

(NON-LOCAL)-(winner)-
KHALID QUESADA

**********************************************************************************
SONGWRITING-
(LOCAL)
Brandon smith* (winner)

(NON-LOCAL)-
Bobby Mahoney* (Winner)

***********************************************************************************
BREAKTHROUGH ARTIST-
local-(winner)-
LICK MY SOUL*


(NON-LOCAL)-(winner)-
Surrender the night*


*********************************************************************************

LIVE ACT-
local-
Tie goes to the runner (winner)

(NON-LOCAL)-
DANIEL OUELLETTE & THE SHOBIJIN*
(Winner)

*************************************************************************************

PERFORMANCE OF THE YEAR
(LOCAL)
Mara Justine & shaun LaBoy-ETIMA 2015 out front*

(NON-LOCAL)-
STONEHAVEN-Chickies shutdown at Berning man*

***********************************************************************************
ALBUM OF THE YEAR (FULL LENGTH/EP)
LOCAL-
Full length album winner-
Sensamotion-over the mountain*

EP winner-
Squid brothers inc.-squid pro quo*




NON-LOCAL-

Full length album winner-
Daniel ouellette & the shobijin-tokusatsu!*

EP winner-
Sex with rollercoasters-pay bills and die*

*********************************************************


********************************************************************************
TRACK OF THE YEAR-winners
LOCAL-

Ken Shiles and CiBon-off the ship*

NON LOCAL-
Danielle & Jennifer-hello sunshine*


*****************************************************************************

HARD ROCK-
LOCAL-
end november* (winner)

NON-LOCAL-
pool of thorns
(Winner)


****************************************************************************
METAL/hardcore-
LOCAL-
meatplow*(winner)


NON-LOCAL-
Weary travelers
(Winner)




*********************************************************************************
ALTERNATIVE-(winners)-
LOCAL-
brock landers*

NON-LOCAL-

Tigerbomb


*******************************************************************************
PUNK
LOCAL
No comply* (winner)


NON-LOCAL-
the moneys$* (winner)
**********************************

REGGAE/SKA
(LOCAL)-
SENSAMOTION*

NON-LOCAL-
Backyard superheroes*




****************************************************************************
FOLK/AMERICANA-
LOCAL-(winner)
Dreadful sea shanties

NON-LOCAL-
DANIELLE & JENNIFER*
(Winner)

*****************************************************************************
Pop punk-
FRND CRCL* (winner)

Non local-bad Mary

INDIE-
LOCAL-(winner)-
Deardarkhead*

NON-LOCAL-(winner)-
Post war dream*

******************************************************************************
HIP-HOP
(LOCAL)-(SOLO)-
JE DOUBLE F* (winner)


(NON-LOCAL)-(SOLO)-(winner)
MC BLACKWOLF*


(DUO/GROUP)-(winner)-
MATTY SOMS*

*********************************************************************************

ELECTRONIC-OVR-
The Russian white *
(Winner)

******************************************************************************
R&B-(winner)-
Michael luna *
*************************************************************************
JAZZ/BLUES-(winner)
BOSOM BAND*

**********************************************************************************
PSYCH/JAM- (winner)
The late night drifters


*************************************************************************
INST. -(winner)
ALULA BOREALIS*

******************************************************
ACOUSTIC BAND-(winner)
AUTUMN CITY *


International band-(winner)-
Ireland- Dissention Rising*


********************************************************************************
2016 BAND TO WATCH-BRAND NEW ON THE LOCAL SCENE-
Reckless x

*********************************************************************************
PEOPLES CHOICE AWARD-(TOP VOTE GETTER)-
(Local)-good look, sigourney

(Non-local)-dissension rising


Local press/radio-

Jax Loder

Vincent jackson-press of Ac





**********************************************

*******************************************************************************


TOP COVER-

(LOCAL)-

"I will possess your heart" -LUA* (death cab)
(Winner)

(NON-LOCAL)-
"Tainted love"-the division*
(Winner)

*******************************************************************************
LIVE TRACK-(winner)-
"Chutes and ladders"-Good look, sigourney

********************************************************************************
Music video-winner-ovr
"Battle to lose"-endless sacrifice*

*********************************
TOP LOCAL DJ-(winner)
Dj barely sober*-

*********************
Fun categories

BEST HAIR-(winner)

Captain Zak -(defending champion)

Best beard-(winner)
Jake groen-fools pudding*


best dressed- (winner)-
Mark Buttich-mark macmanus



****************************************************


BAND OF THE YEAR-
LOCAL-
Good look, Sigourney*

NON- LOCAL-(winner)-
In the presence of wolves

***********************************
Top teen bassist
Local-Matthew whittle-STONEHAVEN
Non local-Jack reres-shattered skin*

Top teen guitar
Local-Niko Berardo-lay low
Non local-Billy thoden-the billy the kid band*

Top teen drums
Local-Shane mcnew-lick my soul
Non local-Joey Hess-the Hess brothers*


Top teen male vocals
Local-Al Sanchez-skins42*
Non local-Dylan Graff-scarlet sunrise

Top teen female vocals
Local-Mara Justine *
Non local-Maria Salgueiro-paper machines

Top teen keys-ovr
Ricky Hess-the Hess brothers*


Top teen breakthrough artist
Local-Riley McEvoy*
Non-local-billy thoden

Top teen songwriter-ovr
Jon Hess-the Hess brothers *


ELEPHANT TALK MUSIC HALL OF FAME NOMINEES

Jeff Schwachter *
Bob sterling *
Deardarkhead *
Cj Blake & Keith Michel *
Cheezy & the crackers *
Jeff caraway -argo *
Jamie Scott-cut the act
Cris Valkyrie & Lou Paglione-valkyrians *

more details TBA

Schedule
5-7 red carpet
6-630 (band)-Danielle & Jennifer
645-715-(band)-end November
730-8 (band)-surrender the night
8-815 *awards
830-9-(band)-bobby mahoney & the seventh son
9-915*awards
915-10 (band)-good look, sigourney
10-1015 *awards
1015-11 (band)-the Quixote project
11-1115-*awards
1115-12 (band)-reckless x
Midnight *final awards



Also check out other Entertainment Events in Atlantic City, Music Events in Atlantic City, Arts Events in Atlantic City.

Liked this event? Spread the word :

Map Boneyard Bar & Grill, 20 S Virginia Ave, Atlantic City, United States
Loading venue map..
Event details from Report a problem

Are you going to this event?